Babeszjoza u czworonoga – w jaki sposób ją leczyć, jak hamować

Babeszjoza u psa – symptomy i dodatkowo okoliczności choroby, w jaki sposób leczyć?

Babeszjoza jest szczególnie powstającą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Jeśli więc zdarza nam się kierować swego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy wiedzieć w jaki sposób poznać jej przejawy. Wcześnie wykryta babeszjoza staje się możliwa do szczegółowego wyleczenia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić jednak do śmierci psiaka.

Podstawy i dodatkowo objawy przypadłości

Babeszjoza zagraża psom w dowolnym wieku, aczkolwiek mocno skłonne są czworonogi młode, które mają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Wzmożone niebezpieczeństwo zainfekowania się dotyczy dodatkowo piesków ras: greyhound i pitbull. Przypadłość owa nazywana jest także piroplazmozą oraz szkodzi naszym czworonogim przyjaciołom nie wyłącznie podczas lata. Jeżeli temperatura na polu wykracza 5 stopni Celsjusza, piesek może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Nagminnie natomiast do zarażeń dochodzi wiosną oraz wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie czworonoga i dodatkowo przeżyje w nim więcej niż dzień, dolegliwość zostaje podana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się roznosić. W trakcie trwania tegoż procesu nagminnie dochodzi do bolesnych stanów zapalnych istotnych organów. Wypływa to wówczas z walki układu immunologicznego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, plus z utraty czerwonych krwinek. Zasadnicze syndromy przypadłości pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, pozbawienie apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi przejawami nie leczonej dolegliwości mogą być takie dylematy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli jeszcze dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zaburzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, oraz nieodwołalnie, niestety ze śmiercią psiaka.
kliknij tutaj aby kupić legowisko https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Ocena

Najskuteczniej odkryć babeszjozę poprzez przeprowadzenie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii trafiają się pasożyty odpowiadające za infekcję, możemy posiadać pewność co do zdiagnozowania. W poszczególnych przypadkach szkodniki potrafią nie być od razu zauważalne oraz potrzebne jest wzięcie większej ilości próbek krwi oraz zastosowanie kolejnych badań.

Babeszjoza u psiaka: jak pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie banalne. Niestety nie występuje bowiem jeden preparat, który z swobodą przezwyciężył ową wadę. Leczenie babeszjozy składa się z dostarczania antybiotyków, leków przeciwko pierwotniakom, i sterydów. Nadarza się jeszcze, iż w wyniku zguby czerwonych krwinek niezbędna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do chociażby paru tygodni. Najlepsze rokowania są wówczas, kiedy przypadłość pozostanie zlokalizowana jeszcze zanim dojdzie do ostrego ubytku czerwonych krwinek.